Oznámení

Zde můžete po přihlášení vkládat své dotazy týkající se terminologických (případně gramatických nebo stylistických) problémů, které právníci řeší při své práci s cizojazyčnými texty. Budeme se snažit zodpovědět váš dotaz a poskytnout vám odbornou radu zdarma. Při formulaci dotazů prosíme o stručnost a jasnost. Naše odborné diskusní fórum se zaměřuje především na problémy právního překladu mezi ČEŠTINOU a ANGLIČTINOU. V rámci možností se však budeme snažit zodpovědět i dotazy na NĚMČINU, RUŠTINU a FRANCOUZŠTINU. Reakce účastníků diskusního fóra na sebe navzájem, budou-li se držet daného tématu,  jsou vítány.

!POZOR – TOTO NENÍ MÍSTO K ZADÁVÁNÍ PŘEKLADŮ!

#1 2017-03-20 18:01:40

Juristrans (EN)
Administrátor
Registrován: 2012-02-05
Příspěvky: 31

ŠIKANOZNÍ

Toto adjektivum asi nelze považovat přímo za terminus technicus, nicméně jde o výraz v české právnické obci poměrně oblíbený a častým užíváním (jakož i jeho zcela výjimečným užíváním v mimoprávních oblastech) si již v podstatě vydobyl postavení profesního výrazu.

Obvykle se setkáváme s následujícím slovními spojeními:

I.
ŠIKANOZNÍ ŽALOBA

VEXATIOUS LITIGATION

II.
ŠIKANOZNÍ NÁVRH

A/
VEXATIOUS MOTION
(obvykle se používá v kontextu zdržovacích taktik – viz. např. „§ 7.06 DILATORY AND VEXATIOUS MOTION PRACTICE", David F. Herr, Motion Practice, Fourth Edition, Wolters Kluwer - https://books.google.cz/books?id=Tv1LS5hGaTUC&pg=SA7-PA14&lpg=SA7-PA14&dq="vexatious+motion"&source=bl&ots=4otKSSYhLu&sig=zYFk0umHhnl_f-cDnZc5fE8ZFwg&hl=en&sa=X&redir_esc=y#v=onepage&q=%22vexatious%20motion%22&f=false)

B/ MALICIOUS MOTION   
(je vhodnější v případech, kdy nejde o souvislost se zdržováním řízení, např. šikanozní insolvenční návrh)

III.
ŠIKANOZNÍ VÝKON PRÁVA

A/ 
VEXATIOUS ENFORCEMENT
(použili bychom spíše v případech, kdy cílem je tomu, proti němuž je právo uplatňováno – vykonáváno, spíše „otrávit život“, než mu přivodit skutečně vážné následky)

B/
MALICIOUS ENFORCEMENT
(použili bychom spíše u vážnějších případů ve smyslu viz výše)

Offline

Zápatí

Technologie FluxBB | CZ a SK